Sıcak Galvaniz Kaplama

Sıcak galvaniz kaplama, metalin erimiş çinko banyosuna daldırılmasını içerir. Bu işlem metalin gözeneklerini kapatır ve korozyona karşı korur. Ayrıca ömrünü önemli ölçüde artırır; teçhizatınızın galvanizlenmemiş gibi en az iki kat daha uzun süre dayanmasını bekleyebilirsiniz. Galvanizleme, paslanmayı önlemek için çelik veya demire koruyucu bir çinko kaplama uygulama işlemidir.

Sıcak daldırma galvanizleme, çelik için bir korozyon koruma yöntemidir. Bu süreçte çelik, yaklaşık 530°C sıcaklıkta bir erimiş çinko banyosundan geçirilir. Çinko, çeliğin yüzeyine yapışarak bir çinko metal kaplama oluşturur. Bu kaplama, çoğu kimyasalın neden olduğu korozyona karşı mükemmel bir dirence sahiptir. Bu tarz işlemler son derede titiz bir süreci içermektedir.

Sıcak galvaniz kaplama, çeliği erimiş çinkoya batırarak koruma işlemidir. Çinko, çeliği korozyondan korumak için bir dış bariyer oluşturur. İşlem, demir, karbon çelikleri ve düşük alaşımlı çelikler dahil olmak üzere herhangi bir demirli metale uygulanabilir. Sıcak galvaniz kaplama yüzyıllardır kullanılmaktadır. Ancak son zamanlarda çok daha üst düzeyde uygulanmaktadır.

Sıcak Galvaniz Kaplama İşlemi

Sıcak galvanizleme kaplama işlemi, çelik veya demire koruyucu bir çinko kaplama uygulama yöntemidir. Diğer metal bileşenleri desteklemek ve korumak için korozyona dayanıklı bir çelik yüzey olarak yaygın olarak kullanılır. İşlem, kaplanacak öğenin, baz metal ile temas ettiğinde soğuyan ve katılaşan bir erimiş çinko banyosuna daldırılmasını içerir.

Sıcak galvanizleme, alttaki malzemeden önce paslanan kurban bir anot görevi gören bir çinko kaplama oluşturarak metali korozyondan korur. Kaplama bozulmadan kaldığı sürece, altındaki metali daha fazla korozyondan korur. Bu tabakanın kalınlığı uygulamaya göre 15 ile 30 mikrometre arasında değişmektedir. Bu kalın tabaka ayrıca sıcak daldırma galvaniz uygulandıktan sonra kaynak yapmayı veya kesmeyi zorlaştırır.

Sıcak Galvaniz Kaplama Hangi Avantajları Sunar?

Sıcak Daldırma Galvanizleme, metallerin yüksek sıcaklıkta erimiş çinko banyosundan geçirilerek bir çinko tabakası ile kaplandığı bir işlemdir. İşlem aynı zamanda "galvanizleme" olarak da bilinir. Ortaya çıkan kaplama, altta yatan metal için korozyon koruması sağlar.

Sıcak daldırma galvanizleme, çelik çubuklar ve yapısal çelik bölümler, betonarme yapılar, basınçlı kaplar, gemiler ve açık deniz yapıları gibi çelik ürünler için korozyon koruması sağlamak için kullanılır. Sıcak daldırma galvanizlemenin diğer kaplama türlerine göre başlıca avantajları şunlardır:

  • Hızlı uygulanır

  • Düşük maliyetlidir

  • Yüksek mekanik özellikler sağlar

Sıcak daldırma galvanizlemede çinko kullanımı en azından eski Mısır ve Roma'ya kadar uzanır. Ancak, sürecin rafine edilmesi ve yaygın olarak kullanılması 1800'lerin ortalarından sonra olmuştur. Bugün sıcak daldırma galvanizleme, dünya çapında üretilen tüm galvanizli ürünlerin %90'ından fazlasını oluşturmaktadır. Bu aşamada kaplama tercihinde bulunurken detaylı bir araştırma yapmak her zaman önerilmektedir.

Sıcak Galvaniz Kaplama İşleminin Özellikleri

Sıcak galvaniz kaplama, çinko ile elektro kaplama işlemidir. Çinko, çeliğe iyi yapıştığı ve korozyona karşı koruduğu için kullanılır. Sıcak daldırma galvanizleme tipik olarak önceden işlenmiş veya imal edilmiş çelik parçalar üzerinde gerçekleştirilir.

Sıcak galvaniz kaplama için parça önce temizlenir ve ardından erimiş çinko banyosuna daldırılır. Parça daha sonra banyodan çıkarılır ve kusur veya hasar açısından incelenmeden önce soğumaya bırakılır. Herhangi bir kusur veya hasar yoksa, parça yeterli çinko kaplaması elde edinceye kadar banyoya tekrar daldırılır.

Sonuç olarak sıcak galvaniz kaplama; çit, inşaat malzemeleri ve hatta yapısal çelik kirişler dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için kullanılır. Sert deniz ortamlarına dayanma kabiliyeti nedeniyle gemilerde de yaygın olarak kullanılır. Bu aşamada galvaniz kaplamanın üst düzeyde bir etkiye sahip olması; bu tarz uygulamaların sorunsuz bir şekilde hayata geçirilmesini mümkün kılar.