Sıcak Daldırma Galvaniz

Sıcak Daldırma galvaniz; çelik yüzeyine sıcak metal kaplama uygulamak için bir işlemdir. Metali bir alaşıma dönüştüren elektrokimyasal bir işlemdir. Kaplama, çeliği korozyona ve paslanmaya karşı korurken aynı zamanda yüzeye dekoratif bir görünüm kazandırır. İşlem her türlü çelik üzerinde kullanılabilir! Ancak en çok köprü kirişleri, demiryolu rayları, bina kirişleri vb. gibi yapısal çeliklerde kullanılır. Ayrıca tekne gövdelerinde ve diğer deniz yapılarında onları korumak için kullanılır.

Sıcak daldırma galvanizleme, çeliği erimiş çinko banyosuna daldırarak çeliği korozyondan koruma işlemidir. Sıcak daldırma galvanizlemenin en yaygın kullanımı binalar, köprüler ve gemiler gibi çelik yapıları korozyondan korumaktır. Galvanizleme işlemi, çeliğin erimiş çinkoya daldırılmasını içerir. Bu, metalin yüzeyinde paslanmasını önleyen koruyucu bir kaplama oluşturur. Galvanizli çelik, sacdan yapılmış tel, boru ve kaplar dahil olmak üzere diğer ürünlerde de kullanılmaktadır.

Sıcak Daldırma Galvaniz Nedir?

Sıcak daldırma galvaniz, kaplama olarak erimiş çinko kullanan bir galvanik kaplama işlemidir. Bitmiş ürünün yüzeyinde, korozyonu azaltan ve pastan ek koruma sağlayan bir çinko tabakası vardır. Çinko, çelik ve demirde yaygın olarak bulunan bir elementtir! Ancak su ile reaksiyona girerek hidrojen gazı oluşturduğundan kaplama veya galvanik kaplama solüsyonu olarak kullanılmaya uygun değildir.

Bu reaksiyonla oluşan hidrojen paslanmaya neden olur. Bu nedenle sıcak daldırma galvanizleme, çelik nesneleri çinko ile kaplamak için farklı bir kimyasal reaksiyon kullanır. Bu, korozyonu önler ve aynı zamanda onları zamanla aşınmaya ve yırtılmaya karşı daha dirençli hale getirir. Sıcak daldırma galvanizleme işlemi son derece titiz bir süreci beraberinde getirmektedir.

Sıcak Daldırma Galvanizleme İşlemi

Sıcak daldırma galvanizleme, çeliğin pastan korumak için erimiş çinko ile kaplandığı bir işlemdir. Kaplama, çeliğin yüzeyini korozyondan ve çatlamaya neden olan korozyon kaynaklı stresten korur. Çok uzun zamandan beri sıcak daldırma galvanizleme, çeliği korozyondan korumanın en popüler yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Bu tarz uygulamaların üst düzeyde bir etkiyi ortaya koyabilmesi son zamanlarda sıklıkla tercih edilmesini mümkün kılmaktadır.

Sıcak daldırma galvaniz, sac metali bitirmenin popüler bir yoludur. Tekne gövdeleri, araba gövdeleri ve motosiklet çamurlukları dahil olmak üzere birçok farklı uygulamada kullanılır. İşlem, çeliğin metal üzerinde koruyucu bir kaplama oluşturan erimiş çinkoya daldırılmasını içerir. Çinko, çelik ile yeryüzü arasında metali korozyondan koruyan bir oksit tabakası oluşturur. İşlem aynı zamanda metalin yüzeyinde, üzerine boyamayı kolaylaştıran pürüzsüz bir yüzey oluşturur.

Sıcak Daldırma Galvanizleme İşleminin Avantajları

Sıcak daldırma galvanizleme; çeliğin mikro yapısına sızan ve korozyonu önleyen bir kaplama oluşturan erimiş çinko banyosuna çeliğin daldırılmasını içeren bir işlemdir. Esas olarak endüstriyel uygulamalarda çelik için koruyucu bir kaplama olarak kullanılır ve alüminyum ve bakır gibi diğer metallerin yanı sıra bazı plastik ve ahşap ürünlere de uygulanabilir. Sıcak daldırma galvanizleme, metal ile çevresi arasında bir bariyer oluşturarak korozyona karşı koruma sağlar.

Galvaniz kaplama, zamanla neme ve oksijene maruz kaldığında oluşacak paslanmaya karşı koruyucu bir tabaka sağlar. Bu çinko ve demir kombinasyonu, çinko galvanizli çelik veya 'galvanizli demir' olarak bilinen bir alaşım oluşturur. Bu, çeliği korozyondan korumanın en ekonomik yöntemlerinden biridir çünkü oksijenin, çevresindeki diğer elementlerle reaksiyona girerek pas veya metalin kendisi üzerinde olumsuz etkileri olan diğer bileşikler oluşturabileceği metal yüzeyine ulaşmasını engeller.

Sonuç olarak sıcak daldırma galvanizleme, metal yüzeylerin görünümünü değiştirmeden korozyona karşı korumanın ekonomik bir yoludur. İşlem, endüstriyel amaçlar için yaygın olarak kullanılmaktadır ancak bahçe mobilyaları veya çocuk oyuncakları gibi küçük projelere de uygulanabilir.