Galvaniz Nedir?

Galvaniz nedir? Galvaniz kaplama, koruyucu yüzey olarak çinko kullanan bir tür elektrokimyasal işlemdir. İşlem, çelik veya demir yüzeyinde bir çinko tabakası üretir. Bu tabaka korozyon ve paslanmaya karşı bariyer görevi görür. Her zaman üst düzeyde bir performans etkisini ortaya koymak konusunda iddialı olan bu tarz uygulamalar; oldukça popüler bir konumda yer almaktadır. Peki, galvaniz nedir? Galvaniz kaplama, çinkoyu koruyucu yüzey olarak kullanan elektrokimyasal bir işlemdir.

Galvaniz kaplama; çelik veya demir yüzeyinde bir çinko tabakası üretir. Bu tabaka korozyon ve paslanmaya karşı bariyer görevi görür. Bu tabakanın kalınlığı ve dayanıklılığı, metalin bu tabakayı ne kadar sürede aşındırdığına bağlıdır. Korozyona karşı korumanın en popüler biçimlerinden biri olan galvaniz kaplama, inşaat ve mühendislik de dahil olmak üzere birçok endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle borular ve tanklar gibi çelik ürünlerde kullanılır, ancak beton ve diğer malzemelere de uygulanabilir.

Galvaniz Nedir? Ne İşe Yarar?

Galvaniz kaplama, korozyondan korumak için metalin yüzeyinde ince bir çinko tabakasının biriktirildiği elektrokimyasal bir işlemdir. Çinko, oksijene maruz kaldığında yüzeyde oksijenin alttaki çelikle reaksiyona girmesine izin vermeyen pasif bir tabaka oluşturan oldukça reaktif bir metaldir. Bu çinko tabakası, yaklaşık iki yıl boyunca korozyona karşı koruma sağlar. Bu tarz uygulamalar sayesinde çinko parçalanmayacak veya soyulmayacak, bunun yerine alttaki metali daha fazla korozyondan koruyacak bir pas tabakası geliştirecektir. Galvanizli kaplamalar, geniş kapsamlı bir şekilde uygulanmaktadır.

Galvaniz kaplama birçok farklı renkte mevcuttur! Böylece ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz. Örneğin, bir dış mekan veranda setinde kullanıyorsanız, çevresiyle iyi uyum sağlaması için antik bir bronz rengi gibi görünmesini sağlayan galvaniz kaplamayı seçmek isteyebilirsiniz. Galvanizli kaplama ayrıca UV ışınları gibi hava koşullarına ve okyanustan gelen tuzlu su spreyi veya hatta evinizin veya binanızın çatısından akan yağmur suyu gibi doğada bulunan diğer kirleticilere karşı direnç sunar.

Galvaniz Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Galvaniz kaplama, yüzeyinde koruyucu bir kaplama sağlamak için çeliğe uygulanan elektrokimyasal bir işlemdir. Bu koruyucu tabaka, çeliğin elementlere maruz kalmasından kaynaklanan korozyonu önler. Galvanizli çelik, genellikle köprüler ve binalar gibi inşaat projelerinde kullanılır. Ev aletlerinde ve araçlarda da kullanılabilir. Galvaniz kaplamanın bilinen sağlık riskleri yoktur. Bu da sıklıkla tercih edilmesini mümkün kılar.

Galvanizlemenin temel amacı korozyona ve paslanmaya karşı koruma sağlamaktır. Kaplama ayrıca dayanıklılık gerektiren uygulamalar için ideal hale getirerek ek güç sağlar. Galvanizli çelik, genellikle sıcak daldırma galvanizli çelik veya elektro galvanizli çelik olarak adlandırılır. Bu tip kaplama, pirinç veya bronz gibi demir ve çinko alaşımları da dahil olmak üzere birçok farklı metal türünde paslanmayı önlemenin etkili bir yoludur.

Galvaniz Kaplama Neden Önerilmektedir?

Galvaniz kaplama, paslanmayı önlemek için çeliğe veya demire çinko uygulama işlemidir. Galvanizli çelik, çelik alaşımları oluşturmak için diğer elementlerle karıştırılan demir ve karbon içerir. Bu elementlerin oranı nihai ürünün kalitesini belirler. Galvanik kaplama, metal nesnenin çinko iyonları içeren bir elektrolit çözeltisine daldırılmasını içerir. Daha sonra bu çözeltiden, iyonların kaplanan nesnenin yüzeyinde birikmesine neden olan bir elektrik akımı geçirilir.

Galvanizleme, birkaç dakika boyunca yüksek sıcaklıklarda erimiş çinkoya daldırıldıktan sonra nesnenin yüzeyinde kalan safsızlıkları gidermek için bir asit banyosuna daldırılmadan önce nesnenin yüksek sıcaklıklarda erimiş çinkoya birkaç dakika daldırılmasını içerir. Galvaniz kaplamanın bir diğer avantajı da alüminyum ve pirinç de dahil olmak üzere çoğu metal yüzey türü ile iyi çalışmasıdır. Böylece galvaniz nedir? Sorusuna detaylarıyla yer verdik!